Wojciech Wysocki – Życiorys

ŻYCIORYS
monodram poetycki na podstawie tekstów
Zbigniewa Herberta

scenariusz, reżyseria i wykonanie:
Wojciech Wysocki
(znany aktor teatralny i filmowy)
muzyka na żywo
 Piotr Kajetan Matczuk

Wojciech Wysocki, oprócz pracy scenicznej w teatrach dramatycznych, komediowych i w radiu, jest popularnym aktorem telewizyjnym i filmowym, szczególnie lubiany dzięki serialowi „Ranczo”, w którym wcielił się w postać doktora Wezóła. Jako miłośnik, znawca i propagator poezji, jest również twórcą, scenarzystą, reżyserem i wykonawcą monodramu „Życiorys”. Monodram stanowi prezentację starannie wybranych, połączonych przez artystę w sceniczną całość utworów Zbigniewa Herberta, które zostały tak dobrane by stworzyć i opowiedzieć o życiu człowieka od narodzin aż do śmierci. 
W sposób bardzo charakterystyczny dla twórczości Zbigniewa Herberta, monodram „Życiorys” łączy rozmaite, uniwersalne problemy oraz pytania egzystencjalne z drobnymi, metaforycznie i alegorycznie wyrażanymi obserwacjami i opowiastkami o życiu godziwym i niegodziwym, o ludziach, zwierzętach oraz o otaczających nas przedmiotach. 
Monodram wykonywany jest z muzyką na żywo w kompozycjach Piotra Kajetana Matczuka. 


Wojciech Wysocki
Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (1976). Debiutował tytułową rolą w "Kordianie" Juliusza Słowackiego w reżyserii Erwina Axera na deskach warszawskiego Teatru Współczesnego (1977). Związany z teatrami warszawskimi, m.in. Współczesnym (1976-1994) i Dramatycznym (1994-2009).
Ma w swoim dorobku takie role , jak Henryk w "Ślubie" Witolda Gombrowicza w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego (1983) i Jeszua Ha-Nocri w "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa w reżyserii Macieja Englerta (1987) w Teatrze Współczesnym w Warszawie, Mackie Majcher w "Operze za trzy grosze" Bertolta Brechta w reżyserii Jana Buchwalda w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (1996), Eugeniusz Dorn w "Niedokończonym utworze na aktora" Antona Czechowa w reżyserii Krystiana Lupy w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2004), Major w "Damach i huzarach" Aleksandra hr . Fredry w reżyserii Macieja Wojtyszki w Teatrze Rampa na Targówku w Warszawie (2006) czy Koczkariow w "Ożenku" Nikołaja Gogola w reżyserii Piotra Dąbrowskiego w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku (2011). Wystąpił również w wielu realizacjach Teatru Telewizji, m.in. w przeniesionym z warszawskiego Teatru Współczesnego kultowym spektaklu "Mahagonny" Bertolta Brechta i Kurta Weilla w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego (1985) oraz w przedstawieniu "Nocną porą" Rebekki Lenkiewicz w reżyserii Piotra Trzaskalskiego (2008). Na dużym ekranie debiutował rolą pianisty w melodramacie Jana Batorego "Con amore" (1976). Zagrał w ponad siedemdziesięciu filmach fabularnych. W wojenno-sensacyjnym obrazie Witolda Orzechowskiego "Wyrok śmierci" (1980) kreował postać młodego AK-owca Smukłego.
Sławę przyniosły mu role kapitana Wiesnicyna w ekranizacji "Wiernej rzeki" Stefana Żeromskiego w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego (1983) oraz dziennikarza Rafała w filmie psychologicznym Wojciecha Jerzego Hasa "Pismak" według powieści Władysława Terleckiego (1984). Rola chronicznie osamotnionego Miauczyńskiego w dramacie filmowym Marka Koterskiego "Życie wewnętrzne" (1986) przyniosła mu Nagrodę Aktorską w plebiscycie publiczności na Koszalińskich Spotkaniach Filmowych "Młodzi i film" . W 1987 roku zagrał gwiazdę rocka w filmie Tomasza Zygadły "Śmierć Johna L.". Znany jest również z wielu popularnych seriali telewizyjnych, takich jak "Dom", "Ekstradycja", "Zostać miss", "Na Wspólnej", "Ranczo". W 2008 roku zagrał rolę polskiego przedsiębiorcy Dominika we francusko-niemiecko-polskiej superprodukcji "Lawina" w reżyserii Jörga Lühdorffa. Jest laureatem Wielkiego Splendora (2007) - najważniejszej nagrody Teatru Polskiego Radia.

Piotr Kajetan Matczuk
Pianista, gitarzysta, aranżer, autor piosenek. Lider i założyciel zespołu PIRAMIDY. Absolwent Studium muzycznego w klasie fortepianu Elżbiety Lickiewicz oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Doktorant w Instytucie Literatury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.
Oficjalny patronat nad jego twórczością objął Program 2 Telewizji Polskiej. Koncertował w Polsce i w Europie, m.in. w Hadze w Holandii, w Brunssum w bazie wojskowej NATO Allied Joint Force Command Brunssum dla polskiej kadry dowodzącej misją w Afganistanie, w Vianden w Luksemburgu, wielokrotnie w Berlinie, m.in. w Columbiahalle, Ernst Reuter Saal, Ufafabrik, Filmbuhne am Steinplatz – wspólny koncert z Józefem Skrzekiem, w Fontanehaus na oficjalnych obchodach 25-lecia zburzenia Muru Berlińskiego, w Kolonii, w Monachium, we Frankfurcie, w Genewie w Szwajcarii w Stałym Przedstawicielstwie RP przy ONZ, czy w Brugg k. Zurichu.
Autor muzyki teatralnej i filmowej. Akompaniuje w Teatrze Ateneum, m.in. kierownik muzyczny zespołu Krzysztofa Tyńca, autor muzyki do monodramu „Życiorys” w reż. Wojciecha Wysockiego. Wykonał muzykę oraz wystąpił w filmie dokumentalnym pt. „Bard” w reż. Katarzyny Kościelak (prod. TVP2), pojawił się też w filmie „Wałęsa” w reż. Andrzeja Wajdy jako jeden ze strajkujących stoczniowców.
Współpracował z Radiem Gdańsk, w latach 2009-2011 współprowadził audycje turystyczne.
Za pracę artystyczną został wyróżniony przez Prezydenta i Radę Miasta Ełk – statuetką Biała Lilia 2009, oraz przez Burmistrza i Radę Miasta Kościerzyna – statuetką Angelus 2010 – za osiągnięcia artystyczne i pracę z młodzieżą.
W dorobku autorskie płyty:
•	Rozmowa z piramidami” (CD MTJ 2012).
•	Nasz Wysocki” (CD MTJ 2013).
•	Bardowie Epoki PRL – koncert w Teatrze Polskim (DVD WFN 2014).
•	ROK WOJNY (CD MTJ 2016).
•	Krótka płyta o Okudżawie (CD MTJ 2017)
oraz jako muzyk:
•	Mężczyzna z zakolami” – Łukasz Majewski (CD MTJ 2014).
•	Fascynacje” – Marian Opania (CD MTJ 2014).
•	Dopokąd – Krzysztof Tyniec (CD MTJ 2015).
składanki z innymi artystami:
•	EMPIK prezentuje DOBRE PIOSENKI: Bułat Okudżawa zaśpiewany (CD MTJ 2015)
•	EMPIK prezentuje DOBRE PIOSENKI: Jaromir Nohavica zaśpiewany (CD MTJ 2015)
•	EMPIK prezentuje DOBRE PIOSENKI: Cyprian Kamil Norwid zaśpiewany (CD MTJ 2016)
•	Wolność na topie (dwupłytowy album) (CD MTJ 2017)
audiobooki (kompozytor muzyki):
•	Był sobie święty Jerzy – czyta Wojciech Wysocki (CD MTJ 2017)
•	Był sobie święty Antoni – czyta Wojciech Wysocki (CD MTJ 2017)
•	Był sobie święty Krzysztof – czyta Wojciech Wysocki (CD MTJ 2017)
•	Był sobie święty Franciszek – czyta Wojciech Wysocki (CD MTJ 2017)
•	Był sobie święty Florian – czyta Wojciech Wysocki (CD MTJ 2017)
•	Bajka o św. Andrzeju Apostole – czyta Wojciech Wysocki (CD RZP 2018)

Other Polish Links


-----------------------------------------------------------------
Please click below for current events at:
--------------------------------------------------------------------------

Modjeska_logo

Helena Modjeska Art and Culture Club

--------------------------------------------------------------------------

logoPL

 

Klub PIE - Towarzystwo Milosnikow Wiedzy
--------------------------------------------------------------------------

logoPL

 

Towarzystwo Patriotyczne - Fundacja Jana Pietrzaka
--------------------------------------------------------------------------

logoPL

 

Polish American Congress Southern California Division
---------------------------------------------